Zakup apartamentu od dewelopera. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

W naszej codziennej pracy z klientami zauważamy, że osoby inwestujące w apartamenty nad morzem, przede wszystkim zwracają uwagę na ich atrakcyjną lokalizację oraz cenę. Te kwestie są priorytetowe. To właśnie od nich zależy komfort przebywania w takim miejscu oraz to, czy zainteresowany będzie mógł sobie pozwolić na zakup nieruchomości. Jednak równie ważne jest to, czy firma oferująca sprzedaż lokali w nadmorskich miejscowościach jest przedsiębiorcą, któremu można zaufać.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Sporo mówi się o tym, że jedną z najważniejszych kwestii jest doświadczenie w branży. Czy automatycznie oznacza to, że zakup apartamentu od dewelopera, który do tej pory nie realizował takich inwestycji, jest ryzykownym krokiem? Niekoniecznie jest to prawdą. Każdy przecież kiedyś zaczynał.

 

Warto zaufać tym firmom, które specjalizują się w różnych projektach budowalnych i działają na rynku od lat. Nie zawsze muszą mieć na koncie wiele podobnych realizacji. Rozwój danej spółki pokazuje, że przedsiębiorstwo wzbudza zaufanie i zdobywa nowych klientów.

 

Dla części inwestorów perspektywa sprzedaży mieszkań nad morzem oznacza szansę na duży zysk. Czasami podejmują się tego zadania nawet ci przedsiębiorcy, którzy do tej pory działali w zupełnie innym sektorze. Dla klientów oznacza to dosyć ryzykowną sytuację, ponieważ te osoby nie znają specyfiki branży. Może okazać się, że ich pierwszy projekt ujawni sporo niedociągnięć. Problemy z podwykonawcami i przedłużający się termin oddania budynku to często spotykane sytuacje.


W przypadku zakupu apartamentu od dewelopera, który realizował już podobne inwestycje, warto sprawdzić, jak po kilku latach wyglądają jego budynki. Ich stan może dużo powiedzieć o jakości wykończeń. Jeśli nadal prezentują się dobrze, a lokale cieszą się sporym zainteresowaniem, świadczy to o tym, że można zaufać takiemu przedsiębiorcy.

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie sprzedaży nieruchomości?

Poczucie, że dane miejsce jest tym, w którym chce się wypoczywać, jest bardzo ważne. Jednak na decyzję o zakupie apartamentu nad morzem powinny wpływać przede wszystkim jasne zapisy w umowie z deweloperem. To od nich zależy to, czy nie będzie żadnych problemów z odebraniem kluczy i późniejszym użytkowaniem lokalu.

 

Zawsze warto zacząć od sprawdzenia księgi wieczystej. Dzięki udostępnieniu takich dokumentów w formie elektronicznej cały proces nie jest zbyt skomplikowany, a może oszczędzić wielu późniejszych problemów. Co koniecznie sprawdzić w znajdujących się w księgach zapisach? Warto zerknąć na:

  • dział II, w którym znajdują się informacje o tym, kto jest właścicielem gruntu;
  • dział III, w którym są zawarte wszelkie informacje o prawach i roszczeniach różnych osób oraz podmiotów;
  • dział IV, gdzie znajdą się wszystkie informacje o ewentualnych hipotekach.

 

Księga wieczysta to także sposób na to, aby upewnić się, jakie jest realne zainteresowanie nieruchomością. W dziale III widać, ile osób podpisało już umowy deweloperskie. Warto zatem poświęcić czas i zacząć od sprawdzenia dokumentów, zanim przystąpi się do podpisania umowy.

 

Równie ważną kwestią będzie sposób zapłaty za apartament. Poszczególne transze zawsze powinny być uzależnione od postępu budowy. Dobrą praktyką jest pobieranie zaliczki w wysokości ok. 10% wartości. Później powinien zostać ustalony harmonogram wpłat. Taki rodzaj współpracy mobilizuje dewelopera do wywiązywania się ze zobowiązań. Jeśli prace nie będą realizowane terminowo, klient zawsze ma podstawę, aby zakwestionować początkowe ustalenia. Jest to forma zabezpieczenia, która pozwala odebrać klucze zgodnie z ustaloną datą. 

 

Sporo obaw budzi też kwestia kar umownych. To standardowa praktyka, zatem stosowana w większości umów sprzedaży apartamentu. Ważne jest jedynie, aby zapisy nie były jednostronne. Ryzyko kary powinny obowiązywać każdego, kto nie wywiąże się z początkowych ustaleń. To istotny argument w kwestiach spornych z deweloperem.

Jakich błędów unikać, kupując apartament nad morzem?

Jeśli kwestia umowy oraz wszelkich dokumentów nie budzi wątpliwości, można przejść do ostatniego etapu zakupu apartamentu nad morzem. Poza samym wyborem metrażu oraz położenia lokalu warto zwrócić uwagę na jego otoczenie. Część osób potrzebuje ciszy, a pobliski plac zabaw może utrudnić relaks. Z kolei dla rodziców takie położenie nieruchomości będzie sporym atutem.

 

Poza ekspozycją mieszkania na wybraną stronę świata istotną sprawą jest parking. Czy przewidziano wystarczającą liczbę miejsc dla wszystkich mieszkańców? Jaka jest odległość od parkingu do wejścia do apartamentu? Te z pozoru drobne kwestie mogą w przyszłości bardzo wpłynąć na komfort korzystania z nieruchomości.

 

Część deweloperów sprzedaje mieszkania w obiektach, do których należy większa infrastruktura. W jej skład mogą wchodzić basen, siłownia, kort tenisowy lub innego typu zaplecze rekreacyjno-sportowe. W umowie zawieranej z deweloperem powinien znaleźć się jasny zapis dotyczący tego, kto może korzystać z tych udogodnień. Najlepiej, jeśli kupujący staje się ich współwłaścicielem. Wtedy część wspólna należy do wszystkich mieszkańców, co automatycznie podnosi wartość nieruchomości.

 

Apartamenty nad morzem umożliwiają nie tylko korzystanie z pobliskich plaż, ale też przebywanie w przyjaznym, relaksującym otoczeniu. Klienci często zapominają o sprawdzeniu tego, kto będzie zarządzał budynkiem. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ od jej ustalenia zależy stan otoczenia obiektu. Zaniedbania w tej kwestii psują odbiór całości i wpływają negatywnie na możliwość wynajmowania lokalu zainteresowanym osobom.

 

Zakup wymarzonego mieszkania w atrakcyjnej nadmorskiej miejscowości nie musi wiązać się ze stresem czy problemami z odebraniem kluczy. Podchodząc do takiej inwestycji roztropnie, można uniknąć wielu błędów. Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyda się przyszłym właścicielom apartamentów.

Mankamentem działki położonej nad morzem jest z pewnością tylko sezonowa możliwość jej wykorzystania. Postawienie domu z dobrym ociepleniem, czyli takiego, z którego można korzystać cały rok, oznacza dużo większy nakład finansowy. Przy szczegółowej kalkulacji ta kwota może być bardzo podobna do kosztów zakupu niewielkiego apartamentu.

Minusem jest także to, że ilość wolnego terenu blisko plaży bywa mocno ograniczona. Znalezienie atrakcyjnego gruntu nie jest zatem łatwym zadaniem. Trzeba też brać pod uwagę to, że z czasem nawet w bardzo spokojnej okolicy może pojawić się inwestor stawiający wielopiętrowy hotel lub inne budynki.

Gdzie szukać ciekawych nieruchomości?

Z pozoru poszukiwanie mieszkań na sprzedaż nad morzem czy też położonych tam działek nie różni się niczym od transakcji w innych lokalizacjach. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to dominują różnego typu portale ogłoszeniowe oraz agencje nieruchomości. Dobrym pomysłem jest wybranie się w wybrany rejon i sprawdzenie, czy jakiś właściciel nie oznacza swojego lokalu np. banerem jako apartament na sprzedaż.

 

W przypadku nowych inwestycji warto zainteresować się ofertą działających na tych terenach deweloperów. Takie firmy najczęściej specjalizują się w budowie apartamentowców lub domów i uwzględniają specyficzne potrzeby klientów, którzy poszukują nieruchomości inwestycyjnych.

 

Dobrze jest zaglądać na strony internetowe konkretnych firm. W ten sposób można zorientować się, jaki etap budowy jest aktualnie realizowany i na kiedy jest przewidywana data jego ukończenia. Przykładowo w obiekcie Rogowo Pearl niedługo ruszy sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku należącym do kompleksu.

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepszą inwestycją będzie zakup apartamentu, czy też działki położonej nad morzem. Jedno jest za to pewne. Warto zawsze przed rozpoczęciem poszukiwań dobrze określić cel takiego sposobu ulokowania kapitału. Ważne jest zatem, czy będzie to jedynie sposób na zabezpieczenie finansowe, czy też nieruchomość do prywatnego użytku.

Mankamentem działki położonej nad morzem jest z pewnością tylko sezonowa możliwość jej wykorzystania. Postawienie domu z dobrym ociepleniem, czyli takiego, z którego można korzystać cały rok, oznacza dużo większy nakład finansowy. Przy szczegółowej kalkulacji ta kwota może być bardzo podobna do kosztów zakupu niewielkiego apartamentu.

Minusem jest także to, że ilość wolnego terenu blisko plaży bywa mocno ograniczona. Znalezienie atrakcyjnego gruntu nie jest zatem łatwym zadaniem. Trzeba też brać pod uwagę to, że z czasem nawet w bardzo spokojnej okolicy może pojawić się inwestor stawiający wielopiętrowy hotel lub inne budynki.