Wykończenie apartamentu pod klucz. Co się kryje pod tym terminem?

Zarówno na stronach z ogłoszeniami o sprzedaży domów i mieszkań, jak i w ofertach deweloperów coraz częściej pojawia się termin, że nieruchomość została wykończona „pod klucz”. Czy zawsze oznacza to, że tuż po załatwieniu niezbędnych formalności można będzie się wprowadzić? Czy są jakieś regulacje, które określają to, jakie prace powinny zostać wykonane? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Zakres prac przy wykańczaniu pod klucz

Termin mówiący o tym, że oferowana nieruchomość jest przygotowana do zamieszkania, pojawił się jako hasło, które miało przyciągnąć klientów. Zastosowali je deweloperzy, którzy przed oddaniem mieszkań doprowadzali je do takiego stanu, że praktycznie wystarczyło przywieźć swoje meble, aby móc w nim funkcjonować. 

 

Jednak z czasem pojawiło się coraz więcej wątpliwości. Kwestię sporną stanowiło to, jakie prace powinny zostać wykonane, aby określony standard można było nazywać wykończeniem pod klucz.

 

Przede wszystkim powinien on różnić się znacznie od mieszkania w stanie deweloperskim. Nieruchomość oddana do użytku to pewne minimum. Oznacza ono, że w mieszkaniu lub apartamencie będą rozprowadzone wszystkie instalacje – elektryczna, grzewcza oraz wodno-kanalizacyjna. Ściany oraz miejsca przygotowane na drzwi znajdą się w miejscach określonych w planie. Zostaną położone tynki i czasem mogą też być pokryte białą farbą. To wszystko. Czy w takim razie każdy dodatkowy zakres prac będzie oznaczał, że apartament został wykończony pod klucz?

Czy w wykończeniu pod klucz obowiązują określone standardy?

Nie ma zapisów prawnych, które regulowałyby, jak ma wyglądać nieruchomość określana jako gotowa do zamieszkania. Pod tym terminem może kryć się wiele rzeczy. Dlatego tak ważne jest, aby na etapie ustaleń z deweloperem i przy późniejszym podpisaniu umowy dokładnie określić, co powinno zostać zrobione w apartamencie, który planujesz kupić. 

 

Wykończenie mieszkania pod klucz może obejmować położenie posadzek, prace glazurnicze oraz zamontowanie armatury. W zakresie tego typu usług spotyka się też przygotowanie aranżacji kuchennej. Niektórzy decydują się nawet na kompletne wyposażenie mieszkania, które obejmuje zaopatrzenie w naczynia, tekstylia i inne niezbędne do życia akcesoria. 

 

Ważne jest też to, czy w oferowanym standardzie można wprowadzić jakieś modyfikacje, czy też jest on niezmienny. Nie każdy chce bowiem mieć dokładnie takie samo wyposażenie jak sąsiad. Liczba możliwości i zakres usług są tu tak duże, że najważniejsze przy podejmowaniu decyzji jest precyzyjne określenie, czego można się spodziewać, podpisując umowę zakupu apartamentu pod klucz. 

Rozwiązanie w postaci przygotowanej do zamieszkania nieruchomości jest szczególnie kuszące, gdy planowana jest inwestycja w lokal położony w atrakcyjnych turystycznych zakątkach. Wtedy dużo szybciej można zacząć z niego korzystać lub zdecydować się na wynajmowanie apartamentu. Rozwiązanie to ma liczne zalety, ale też kilka mankamentów, które warto brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji. 

Plusy i minusy zakupu wykończonego apartamentu nad morzem

Oferty z gotowymi do zamieszkania nieruchomościami cieszą się dużą popularnością szczególnie w przypadku zakupu mieszkań w miejscowościach położonych nad morzem. Często ma to być dla właścicieli drugi dom lub sposób na zainwestowanie kapitału. Z tego względu każdy wykończony apartament automatycznie przyciąga zainteresowanych. Dla kogo taka propozycja będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zalety nieruchomości wykończonych pod klucz

Zakup gotowego mieszkania z wielu względów może wydawać się kuszący. Przede wszystkim nie trzeba wtedy tracić czasu na organizowanie ekipy remontowej, wybór materiałów wykończeniowych i doglądanie wszystkiego na miejscu. W przypadku dużej odległości dzielącej miejsce zamieszkania od kupowanej nieruchomości może to być bardzo problematyczne. Nawet osoby, które mają doświadczenie z przeprowadzaniem takich prac na miejscu, pokreślą, że zrobienie tego na odległość wiąże się z wieloma problemami. 

Przy samodzielnym wykańczaniu mieszkania warto też pamiętać o konieczności odbierania dostarczanych materiałów oraz wniesieniu ich do lokalu. Najczęściej kierowcy nie świadczą takich usług i trzeba o to zadbać we własnych zakresie. Do tego dochodzi też konieczność doglądania prac remontowych oraz stała komunikacja z zatrudnioną ekipą. Wszelkie niedopatrzenia w tym zakresie mogą powodować problemy z późniejszymi usterkami lub brak zgodności z pierwotnymi ustaleniami. 

 

Apartament pod klucz nad morzem lub w innej lokalizacji pozwala na lepszą kontrolę kosztów całej inwestycji. Często okazuje się, że kosztorys ekipy remontowej oraz inne nieprzewidziane prace sprawiają, że znacznie przekracza się założony budżet. Takie sytuacje bywają bardzo stresujące. Można ich uniknąć, decydując się na nieruchomość przygotowaną do zamieszkania. To rozwiązanie znacznie przyspiesza też moment, gdy już będzie można zacząć korzystać z apartamentu.

Mankamenty mieszkań wykończonych pod klucz

Mimo licznych plusów, z pewnością nie jest to propozycja, która zadowoli każdego. Trzeba liczyć się z tym, że cena zakupu wykończonej nieruchomości nad morzem zawsze będzie wyższa niż tego w stanie surowym. Decydując się na samodzielnie wykończenie, można jednak nieco zaoszczędzić. 

Nie każdemu odpowiada też z góry narzucony układ lub standard materiałów wykończeniowych. Wielu deweloperów decyduje się na powielenie tej samej aranżacji w każdym mieszkaniu. Nie ma możliwości, aby wprowadzić modyfikacje. Taki apartament będzie wtedy jedną z wielu bliźniaczo podobnych ofert w danej lokalizacji. 

 

W kompleksie Rogowo Pearl proponujemy klientom nieco inne podejście do sprzedaży apartamentów pod klucz nad morzem. Znaleźliśmy sposób na kompromis między wygodą a zachowaniem indywidualnego stylu aranżacji. Oferujemy klientom gotowe do zamieszkania lokale, jednak jesteśmy otwarci na wprowadzenie dowolnych modyfikacji. Zawsze ustalamy je na etapie podpisywania umowy. To daje pewność, że klient odbierze apartament z dokładnie takim standardem wykończenia, jaki został ustalony. 

Współpracujemy też z firmami, które mogą wyposażyć mieszkanie zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez klienta. To rozwiązanie sprawia, że przy minimalnym zaangażowaniu i bardzo ograniczonym czasie poświęcanym na doglądanie apartamentu nad morzem można szybko zacząć z niego korzystać. 

Comments:

  • Darrell Berges

    Ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation.

    • Marlen Sutton

      Ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam quis.

Comments are closed.