Utrzymanie mieszkania nad morzem. Jak zorganizować różne kwestie z tym związane?

Apartamenty w nadmorskich miejscowościach kupują osoby mieszkające w różnych zakątkach kraju, a czasem także poza jego granicami. To sprawia, że odległość, którą trzeba pokonać, jest na tyle duża, że ciężko jest się im samodzielnie zająć doglądaniem nieruchomości. 

 

Jeśli rozważasz kupno mieszkania nad Bałtykiem, zaplanuj także to, jak zorganizować kwestie związane z wpuszczaniem gości czy późniejszym sprzątaniem. Zadbanie o to z wyprzedzeniem ograniczy późniejszy stres związany z rozwiązywaniem nieprzewidzianych sytuacji.

O co trzeba zadbać, będąc właścicielem apartamentu?

W prywatnym mieszkaniu lub domu zawsze jest coś do zrobienia. W przypadku nieruchomości oddalonej od miejsca zamieszkania bieżących spraw jest jeszcze więcej. Ich ilość zwiększa się, jeśli decydujesz się na to, aby wynajmować nieruchomość. 

 

Rozważmy pierwszą sytuację: kupujesz apartament i chcesz go traktować jako swoje drugie mieszkanie. Oczywiście możesz założyć, że przyjeżdżasz okazjonalnie i wtedy zajmujesz się bieżącymi sprawami. Jednak może się okazać, że zamiast wypoczywać, będziesz sprzątać lub wykonywać drobne naprawy. 

 

Dlatego lepiej sprawdzi się wynajęcie osoby, która będzie się tym zajmować z ustaloną z Tobą regularnością. Możesz też zlecić jej odbieranie korespondencji czy nawet zrobienie drobnych zakupów przed Twoim przyjazdem.

 

Oczywiście dużo szerszy zakres usług będzie niezbędny, gdy zdecydujesz się wynajmować swoją nieruchomość. Obsługa apartamentów nad morzem może obejmować zarówno kwestie techniczne, jak i zarządzanie samymi rezerwacjami. 

 

Ktoś powinien zająć  się wpuszczaniem gości i odbieraniem kluczy po zakończonym pobycie. Nawet jeśli zdecydujesz się na samodzielne zameldowanie i wymeldowanie, to i tak dobrze byłoby, aby ktoś sprawdził, w jakim stanie jest mieszkanie po zakończeniu pobytu.

 

Do tego dochodzi jeszcze kwestia marketingu. Chcąc zarabiać na wynajmie, planuj działania tak, aby osiągać jak największe zyski. Bez tego ciężko będzie Ci zdobywać kolejne rezerwacje.

 

Zacznij od zrobienia atrakcyjnych zdjęć. Następnie umieść je na stronie oraz na profilach w social mediach. Na koniec niezbędne będzie też doglądanie kwestii finansowych i robienie na bieżąco zestawień, które pozwolą ustalić, jaką kwotę najmu zaproponować zainteresowanym. Przyznasz, że jest tego sporo?

Firma kontra osoba prywatna. Komu lepiej zlecić obsługę apartamentu nad morzem?

Zanim zaczniesz poszukiwanie kogoś, kto wykona dla Ciebie niezbędne usługi, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Czasami możesz mieć wrażenie, że dobre wyjście z sytuacji to podjęcie współpracy z kilkoma osobami. Na różnego typu portalach z pewnością znajdziesz sporo ofert firm sprzątających apartamenty oraz osób prywatnych świadczących takie usługi. 

 

Ktoś, kto samodzielnie wykonuje prace porządkowe, najczęściej proponuje też bardzo atrakcyjny cennik. Jednak pamiętaj, że nie znając lokalnego rynku, trudno będzie Ci sprawdzić rzetelność danej osoby i poszukać kogoś, kto rekomenduje jej pracę. Zachowaj zatem ostrożność.

 

Z kolei firma sprzątająca apartamenty zazwyczaj jest droższa, ale podpisujesz z nią umowę. Dokument będzie chronił Twoje interesy oraz ułatwi ustalenie zasad współpracy. W razie jakichkolwiek problemów łatwiej rozwiążesz taką niekomfortową sytuację.

 

Firmy obsługujące nieruchomości na wynajem z długą tradycją na rynku budzą też spore zaufanie i najczęściej współpraca z nimi jest satysfakcjonująca dla obu stron.

Kompleksowa obsługa apartamentów. Czy warto w nią zainwestować?

Kupno nieruchomości wakacyjnej to przede wszystkim inwestycja, dlatego warto podejść do niej całościowo. Zaplanuj ją tak, abyś czerpał z niej zarówno korzyści finansowe, jak i miał poczucie, że wszystko funkcjonuje bez zarzutu. Taki spokój może Ci zapewnić kompleksowa obsługa apartamentów. 

 

Plusem jest przede wszystkim to, że podejmując współpracę z firmą, ustalisz dokładnie zakres usług, który Cię interesuje. To z kolei oznacza, że nie będzie konieczności szukania kilku podwykonawców. Możesz zatem liczyć na wsparcie w różnych sytuacjach.

 

Takie rozwiązanie sprawia, że nie martwisz się o utrzymanie swojego nadmorskiego apartamentu, ponieważ wiesz, do kogo się zgłosić w kwestiach z nim związanych.

 

Firmy, które mają doświadczenie w obsłudze nieruchomości, często potrafią też doradzić różne rozwiązania. Dzięki takim sugestiom możesz lepiej wykorzystać potencjał swojego apartamentu i zwiększyć zyski z wynajmu. Dlatego jeśli szukasz kogoś, kto pomoże Ci w opiece nad Twoim wakacyjnym domem, warto podjąć z nimi współpracę.