Odbiór mieszkania. O czym warto pamiętać?

Moment przekazania kluczy do gotowego mieszania budzi sporo emocji. Z jednej strony wiąże się z ekscytacją, że wreszcie zaczniesz korzystać ze swojej nieruchomości. Z drugiej – jest też stresujący, bo chcesz mieć pewność, że wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo. Jak zatem powinien wyglądać odbiór techniczny mieszkania? Na co zwrócić uwagę, żeby bez żadnych przeszkód cieszyć się z podpisania aktu własności?

Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera. Jak się do niego przygotować?

Przy odbiorze mieszkania warto mieć ze sobą wszystkie dokumenty. Twoja nieruchomość powinna być zgodna pod każdym względem z tym, co zostało zapisane w umowie oraz naniesione na projekt. Dlatego pamiętaj o wszelkich załącznikach, takich jak dokładny rzut i opis wszelkich instalacji. 

 

Co zatem należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

  1. Powierzchnię mieszkania. Ten parametr to podstawa Twojego rozliczenia z firmą, od której kupujesz nieruchomość. Kilkuprocentowy margines błędu jest dopuszczalny. Wynika często z przeprowadzonych prac murarsko-tynkarskich. Jednak większe odstępstwa są podstawą do reklamacji. 
  2. Stan ścian oraz podłóg. Najważniejsza kwestia to zachowanie kątów prostych. Jeśli okaże się, że są niezgodności konstrukcyjne, trudniej będzie Ci wykończyć mieszkanie i zamontować elementy wyposażenia. 
  3. Montaż okien i drzwi. Powinny być dokładnie osadzone w otworach oraz dobrze zaizolowane. Zwróć uwagę na wszelkie szczeliny, a także na to, czy nie ma problemów z otwieraniem i zamykaniem. Pamiętaj, że tego typu elementy decydują o niwelowaniu hałasu oraz utrzymaniu ciepła. 
  4. Stan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Zwróć uwagę, czy jest prąd w gniazdkach i czy działają wszystkie włączniki. Sprawdź, czy nie ma żadnych przecieków oraz czy woda nie zbiera się w newralgicznych miejscach.
  5. Działanie wentylacji. Upewnij się, że piony zapewniające przepływ powietrza, zostały poprowadzone zgodnie z tym, co znajduje się na planach. Poprawne działanie wentylacji sprawi, że nie bez problemu zostanie odprowadzona wilgoć, a Ty nie będziesz czuć przykrych zapachów ulatniających się od sąsiada.


Ważne jest, aby w odbiorze technicznym mieszkania brały udział wszystkie strony, które widnieją na umowie. Dlatego, jeśli kupujesz nieruchomość ze współmałżonkiem, wspólnie weźcie udział w procedurze. Gdy nie ma takiej możliwości, zabierz z sobą upoważnienie. Warto mieć też dowód tożsamości, ponieważ przedstawiciel dewelopera może o niego poprosić.

Co zrobić, gdy pojawią się usterki?

Deweloper, który dba o jakość swoich inwestycji, samodzielnie sprawdza wszelkie elementy przed oddaniem nieruchomości. Taka procedura ma za zadanie eliminację najpoważniejszych błędów.

 

Jednak zawsze może się zdarzyć, że coś zostanie pominięte lub wykonane niezgodnie z założonymi standardami. Dlatego umowa deweloperska chroni interesy kupujących i sprawia, że można odwołać się do zamieszczonych w niej zapisów.

 

Jeśli podczas odbioru technicznego apartamentu zauważysz jakieś niezgodności, spisz je w protokole. To pierwszy formalny krok, który daje Ci gwarancję, że deweloper musi ustosunkować się do zgłoszonych przez Ciebie usterek.

 

W ciągu 14 dni powinieneś otrzymać pisemną odpowiedź, czy wady zostały uznane. Odmowa musi być poparta jasną argumentacją, wyjaśniającą podjętą decyzję.

 

Usterki uznane za zasadne deweloper powinien usunąć w przeciągu maksymalnie 30 dni. Poważniejsze naprawy mogą wymagać dłuższego czasu. W takich przypadkach postaraj się otrzymać precyzyjną informację o przewidywanym zakończeniu prac.

 

Co w przypadku, gdy okaże się, że nie dostrzeżesz wszystkich usterek w momencie odbioru technicznego mieszkania? W tym przypadku chroni Cię tzw. rękojmia, czyli gwarancja udzielana przez dewelopera na okres 5 lat po zakończeniu budowy. Możesz zatem zgłosić wadę, a firma ma obowiązek ją usunąć. 

Obowiązki dewelopera. Z czego powinien wywiązać się inwestor?

Deweloper, z którym nawiążesz współpracę, ma obowiązek wywiązać się z zawartej z Tobą umowy. Dlatego tak ważne jest, aby w dokumencie znalazły się dokładne zapisy dotyczące terminu oraz zakresu wykonywanych prac.

 

Masz prawo zarówno do tego, aby samodzielnie odebrać nieruchomość, jak i do zrobienia tego z pomocą wynajętego przez Ciebie inspektora. Gdy okaże się, że są poważne niezgodności, należy wstrzymać się z podpisaniem umowy do czasu usunięcia wad. 

 

Szczególnym przypadkiem jest też odbiór mieszkania wykończonego w standardzie „pod klucz”. Wtedy oprócz stanu podłóg, ścian oraz instalacji konieczne będzie również sprawdzenie tych elementów, które miały zostać wykonane według umowy. 

 

Pamiętaj, że formalne przekazanie nieruchomości jest tym etapem współpracy, który ma sprawić, że finalnie otrzymasz klucze do mieszkania o uzgodnionym wcześniej standardzie. Poświęć zatem czas, aby dokładnie wszystko sprawdzić. Jeśli współpracujesz z doświadczonym deweloperem o uznanej pozycji w branży, cała procedura powinna przebiec szybko, a ewentualne usterki zostaną sprawnie usunięte.