Nieruchomość inwestycyjna. Lepiej kupić ją w Polsce czy za granicą?

Zakup nieruchomości jest od lat uważany za jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie kapitału. Nic dziwnego, ponieważ ceny za metr mieszkania stale rosną. Inwestycja nie jest obarczona takim ryzykiem jak inne sposoby pomnażania kapitału. Gwarantuje to zatem zysk. Jednak która lokalizacja okaże się najlepsza?

Co brać pod uwagę przy wyborze lokalizacji nieruchomości inwestycyjnej?

Mimo że wiele argumentów przemawia za tym, że zakup mieszkania będzie dobrą finansową decyzją, i tak trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Mają one decydujący wpływ na to, ile uda się zarobić na danej inwestycji. Kupowanie mieszkania w dużym mieście, gdzie konkurencja podobnych ofert jest duża, będzie raczej sposobem na bezpieczne ulokowanie pieniędzy niż ich pomnożenie. 

Na dużo większy zysk mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na nieruchomość inwestycyjną położoną w atrakcyjnych, turystycznych miejscowościach. Za takim wariantem przemawia głównie to, że łatwo będzie ją wynająć. Nawet udostępniając mieszkanie jedynie na kilka miesięcy w roku, można liczyć na większy zysk niż w przypadku podpisania z wynajmującym umowy długoterminowej. 

Mieszkania nad morzem stanowią szczególnie atrakcyjną lokalizację dla inwestorów. Nawet poza miesiącami wakacyjnymi miejsca te odwiedza spora grupa turystów. Można więc liczyć na stałe zainteresowanie ofertą wynajmu apartamentu. W przypadku, gdy lokal zostanie zakupiony na własny użytek, także może przynieść właścicielom satysfakcjonujący zysk. Ceny takich nieruchomości stale rosną i są często najwyższe w skali całego kraju. 

Inwestorzy, którzy postanowią kupić apartament nad morzem, mają do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to poszukiwanie nieruchomości nad Bałtykiem. Druga zaś to zakupu mieszkania w innych państwach. Obie opcje mają swoje zalety. Przy podejmowaniu decyzji warto poznać te uwarunkowania.

Dlaczego mieszkanie nad Bałtykiem to dobry pomysł?

Pierwsza, najważniejsza zasada inwestowania mówi o tym, żeby decydować się na coś, co się dobrze zna. Tę ogólną radę można odnieść także do wyboru miejsca, w którym kupi się nieruchomość. Za kupnem mieszkania w miejscowości nad Bałtykiem przemawia przede wszystkim znajomość lokalnego rynku. 

Mając wiedzę na temat średniej ceny za metr, kosztów wykończenia oraz uwarunkowań prawnych, o wiele łatwiej podjąć właściwą decyzję. W przypadku nieruchomości położonych w innych państwach dochodzi kwestia specyfiki tamtejszych podatków, różnego typu opłat oraz innych formalności. Można oczywiście skorzystać z usług pośrednika, który dobrze zna lokalne uwarunkowania, ale często takie usługi są drogie. 

Znaczenie ma też z pewnością to, czy inwestor zamierza korzystać ze swojego apartamentu. W przypadku mieszkania w miejscowości nad Bałtykiem dotarcie do niego będzie znacznie łatwiejsze i tańsze niż podróż do lokalizacji oddalonych o setki, a czasem nawet tysiące kilometrów. Duża odległość znacznie ogranicza możliwość spontanicznych wyjazdów.

Kiedy warto rozważyć zakup apartamentu za granicą?

Decyzja o mieszkaniu na południu Europy lub w innym atrakcyjnym zakątku jest dla wielu osób niezwykle kusząca. Słoneczna pogoda, lokalna kuchnia oraz otoczenie pięknych zabytków to argumenty, które trudno podważyć. Rzeczywiście przemawiają one na korzyść apartamentu w innym kraju niż Polska. 

Obywatele naszego państwa mogą bez większych problemów kupić mieszkanie w jednym z państw Unii Europejskiej. Są jednak zobowiązani do spełnienia wymogów obowiązujących w danym kraju. Mogą one dotyczyć zarówno wymaganych dokumentów, jak i specyficznych opłat, które trzeba będzie uregulować, aby stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania. 

Problemem może być także kwestia finansowania. Nie zawsze banki przychylają się pozytywnie do wniosków związanych z kupowaniem nieruchomości w innych państwach. Z kolei działające w danym kraju instytucje najczęściej proponują kredytowanie swoim obywatelom lub osobom, które mają tam stałe zatrudnienie. Trzeba zatem liczyć się z tym, że apartament trzeba będzie kupić z własnych pieniędzy. 

Rozważając zakup mieszkania nad morzem w innym kraju niż Polska, warto brać pod uwagę także inne miejsca niż południe Europy. Równie ciekawą opcją może być Belgia. Kraj ten słynie z pięknej architektury, zamiłowania do pielęgnacji swojej bogatej tradycji i spokojnego trybu życia.

W Ostendzie, kurorcie położonym nad Morzem Północnym, powstał wybudowany przez Burco Development projekt Baelskaai. To kompleks apartamentów nad morzem w Belgii położony w zielonym otoczeniu dawnego portu. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które lubią wypoczynek w eleganckim otoczeniu, z dala od miejskiego zgiełku. 

Zakup nieruchomości inwestycyjnej otwiera wiele atrakcyjnych możliwości. Żeby taka decyzja była gwarancją bezpiecznego ulokowania kapitału, warto odpowiednio przeanalizować sytuację na rynku i określić swoje priorytety.