Na kredyt czy z własnych pieniędzy? Jak sfinansować zakup apartamentu nad morzem?

Zakup mieszkania nad morzem to najczęściej duże przedsięwzięcie. Ceny nieruchomości położonych w atrakcyjnych miejscowościach są czasem wyższe niż w najdroższych miastach w Polsce. Z tego powodu osoby zainteresowane taką transakcją zastanawiają się, jaki sposób finansowania będzie dla nich najlepszy. 

 

Czy opłaca się brać apartament na kredyt? Czy tylko osoby, które mają gotówkę na całość, powinny myśleć o tego typu inwestycji?

Czy kredyt na zakup nieruchomości inwestycyjnej różni się od klasycznego kredytu mieszkaniowego?

Jeśli zdecydujesz się na to, aby wspomóc się pożyczką, masz do wyboru kilka opcji. Najczęściej wybierana to kredyt hipoteczny. W przypadku wielu banków zasady udzielania są dokładnie takie same jak przy zakupie typowej nieruchomości. To, że apartament będzie przeznaczony na wynajem, nie jest istotne z punktu widzenia instytucji finansowych.

 

Liczy się za to Twoja zdolność kredytowa. Zabezpieczeniem transakcji jest kupowana nieruchomość. To znacznie upraszcza całą procedurę i sprawia, że zasady udzielania pożyczki są przejrzyste oraz obarczone niewielkim ryzykiem.

 

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o kredyt inwestycyjny. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim osoby traktujące nieruchomość jako część kosztów prowadzonego biznesu.

 

Rozważasz taką opcję? Zanim zaczniesz procedurę składania dokumentów, sprawdź dokładnie, jak będzie wyglądała Twoja umowa z deweloperem. Od formy opodatkowania transakcji oraz tego, czy zostanie utworzona osobna księga wieczysta, zależy często to, czy bank rozpatrzy wniosek pozytywnie.

 

Lokal może mieć status mieszkania lub charakter usługowy. To bardzo ważne, ponieważ pociąga za sobą konsekwencje takie jak sposób wykorzystania apartamentu czy kwestie rozliczeń podatkowych.

Inwestycja czy zamrożenie pieniędzy? Co warto rozważyć, kupując nieruchomość za gotówkę?

Wydaje się, że najprostszym sposobem zakupu mieszkania nad morzem jest przeznaczenie na ten cel zgromadzonej gotówki. Z pewnością, gdy zdecydujesz się na wykorzystanie swojego kapitału, oszczędzisz czas niezbędny do załatwienia z bankiem wszystkich formalności.

 

Eksperci podkreślają także to, że inwestycja w apartament czy też inną nieruchomość jest jedną z najbezpieczniejszych form ulokowania kapitału.

 

W tym miejscu musisz się zastanowić, jaki będzie całkowity koszt związany z realizacją Twoich planów. Od tego zależy, czy w całości pokryjesz go z własnych pieniędzy, czy też wspomożesz się częściowo pożyczką. Oprócz ceny za metr weź też pod uwagę takie kwestie jak:

  • podatek;
  • opłaty związane z notariuszem;
  • koszty wykończenia nieruchomości;
  • późniejsze opłaty związane z utrzymaniem apartamentu.

 

Z naszego doświadczenia wynika, że klienci, którzy realizują zakup z własnych środków, pomijają kwestię dodatkowych opłat. To z kolei skutkuje szeregiem pochopnych decyzji i zaciąganiem kredytów na mało korzystnych warunkach.

Ile można zarobić na wynajmowaniu apartamentu?

Zakup mieszkania nad morzem to nie tylko kwestia zgromadzenia środków oraz podpisania umowy. Jeśli przymierzasz się do takiej inwestycji, weź także pod uwagę późniejsze koszty. Zabezpiecz się przynajmniej na najbliższy rok, aby oszczędzić sobie stresu.

 

Po pierwsze zastanów się, czy Twoja nieruchomość będzie wynajmowana. Początkujący inwestorzy mają problem z tym, aby określić, na jaki przychód z tego tytułu mogą liczyć.

 

Największe zainteresowanie pobytem nad polskim morzem przypada na okres od początku czerwca do końca września. W tym okresie apartament może być wynajmowany przez ok. 80% czasu. Kolejne daty w kalendarzu, które spowodują zapełnienie grafiku, to tzw. długie weekendy, czas świąt oraz sylwester. W pozostałych terminach średnie obłożenie to ok. 50-60%. 

 

Jest to wartość szacunkowa, podana na bazie doświadczeń klientów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wynajmowaniem nieruchomości. Osoby działające na rynku dłużej budują swoją bazę stałych gości. Dlatego z czasem możesz liczyć na większy przychód z wynajmu.

 

Pamiętaj też, że w przeciwieństwie do najmu długoterminowego, nawet weekendowe udostępnianie apartamentu w tzw. wysokim sezonie przyniesie Ci spory zysk.

Jak obliczyć koszty utrzymania apartamentu nad morzem?

Koszty utrzymania apartamentu nad morzem można podzielić na analogiczne do tych, jakie wiążą się z utrzymaniem każdej nieruchomości, oraz pulę specjalną. Uwzględnij zatem czynsz, media oraz konieczne do opłacenia podatki.

 

Osobna grupa to opłaty związane ze sprzątaniem czy obsługą nieruchomości przeznaczonej na wynajem. Dobrym pomysłem jest też założenie funduszu remontowego i odkładanie co miesiąc ustalonej kwoty, która będzie przeznaczona na wykonywanie napraw, a także wymianę sprzętów.


Jeśli interesuje Cię inwestycja w apartament, podejdź do niej jak do każdej innej decyzji finansowej. Z pewnością jest to obecnie jeden z lepszych sposobów na ulokowanie pieniędzy, ale warto mieć świadomość pewnych specyficznych uwarunkowań takiej transakcji. Współpracując z Burco Development, możesz liczyć na nasze wsparcie na każdym etapie.