Jak zarządzać apartamentem inwestycyjnym?

Zakup nieruchomość w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji to gratka dla osób, które chcą w rozsądny sposób ulokować kapitał. Często za taką decyzją idą też osobiste preferencje takie jak sentyment do określonego miejsca czy chęć, aby co jakiś czas odpocząć we własnym apartamencie. Jednak z uwagi na to, że jest to przede wszystkim duża inwestycja, warto zarządzać nią w taki sposób, aby przyniosła ona jak największy zysk. Ten kapitał powinien procentować i budować Twój portfel finansowy.

Czy zakup apartamentu na własny użytek można traktować jako inwestycję?

Nawet jeśli Twoją główną motywacją do tego, aby kupić mieszkanie nad morzem, jest traktowanie go jako miejsca wypadów sezonowych, to warto, abyś miał świadomość, że otwiera to przed Tobą szereg możliwości. Jeśli nie planujesz przeprowadzać się na stałe, większość czasu nieruchomość będzie stała pusta. 

Warto to wykorzystać i zdecydować się na wynajem. Apartamenty nad morzem cieszą się sporą popularnością. Turyści często szukają alternatywy dla hoteli i pensjonatów. Podczas urlopu chcą się czuć swobodnie i spędzać czas tak, jak najbardziej lubią.

Jako właściciel będziesz mieć możliwość, aby dowolnie zarządzać najmem. Oznacza to, że sam ustalisz termin, gdy nieruchomość zostanie udostępniona dla zainteresowanych czasowym pobytem. Twoje mieszkanie może zatem łączyć w sobie zalety prywatnego miejsca na własny użytek i inwestycji, która przynosi Ci zysk.

Jak zarządzać wynajmem krótkoterminowym?

W naszej działalności często spotykamy się z obawą, że decyzja o udostępnieniu mieszkania wiąże się ze sporym ryzykiem. Właściciele biorą pod uwagę ewentualne zniszczenia i problemy z wynajmującymi. Jednak te głęboko zakorzenione przeświadczenia najczęściej odwołują się do sytuacji, gdy nieruchomość jest udostępniana na dłuższy okres.

Wtedy osoba, która w niej przebywa, spędza tam wiele czasu i korzysta z wszystkich dostępnych sprzętów. To powoduje, że koszty eksploatacji oraz późniejszych remontów są znacznie wyższe niż w przypadku krótkoterminowego wynajmu apartamentów nad morzem. Z uwagi na to, że opłata za pobyt jest pobierana z góry, nie ma ryzyka związanego z nieuregulowaniem należności. Nie ma także problemów związanych ze zwlekaniem z wyprowadzką. 

W wielu przypadkach jako skuteczne zabezpieczenie stosuje się pobieranie zwrotnej kaucji. Ten sposób, od lat stosowany w wielu państwach europejskich, staje się też dosyć powszechną praktyką w Polsce. Jest to z jednej strony kolejna formalność, której trzeba dopilnować, z drugiej – możliwość do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.

Czasami hamulcem bywa to, że zarządzanie najmem i związana z tym obsługa gości są dosyć angażujące. Trzeba zdecydować się na system rezerwacyjny lub umieszczać ogłoszenia w serwisach. Do tego dochodzi konieczność odpowiadania na różne pytania ze strony osób zainteresowanych pobytem. Na samym końcu pozostaje przekazanie kluczy, a po zakończeniu najmu ich odbiór. Apartament, z którego korzysta wielu gości, należy sprzątać, a także wykonywać drobne naprawy.

Jest to zatem opcja tylko dla osób, które na co dzień przybywają blisko nieruchomości. W przypadku, gdy samodzielne doglądanie mieszkania nie jest możliwe, najwygodniejszą opcją będzie zlecenie zarządzania apartamentem inwestycyjnym firmie, która świadczy takie usługi. Można wtedy powierzyć specjaliście całą obsługę. Często takie osoby mają też doświadczenie i chętnie doradzają, jakie wyposażenie warto kupić do mieszkania czy jak ustalić ceny, aby zwiększyć przychód z wynajmu.

Sposoby na zwiększenie zainteresowania wynajmem nieruchomości

Nad Bałtykiem powstaje coraz więcej apartamentowców. Kupowanie w nich nieruchomości są w większości inwestycją, która będzie wynajmowana krótkoterminowo. Czy w takiej sytuacji kolejna oferta ma szansę na to, aby przebić się w gąszczu z pozoru bliźniaczo podobnych ogłoszeń? Tak, ale sukces zależy od kilku czynników.

Najważniejsza kwestia to atrakcyjna dla gości lokalizacja. Nie znaczy to, że obiekt koniecznie musi mieć dostęp do plaży. Na polskim wybrzeżu tak naprawdę niewiele hoteli czy pensjonatów oferuje takie udogodnienie. Liczy się bardziej to, aby nie trzeba było przebywać zbyt długiej drogi do linii brzegowej. Ważne są także inne możliwości, jakie oferuje obiekt. Dla wielu osób ważna kwestia to zawsze dostępne miejsce parkingowe. Rodziny z dziećmi doceniają bezpieczne otoczenie i plac zabaw dostępny na miejscu. 

Jeśli chodzi o wynajem apartamentów nad morzem, to równie ważne, jak otoczenie jest to, z jakiego wyposażenia będą mogli skorzystać goście. Zakładając, że samodzielne mieszkanie ma im dać poczucie swobody, powinno ono przypominać to, z którego na co dzień korzystają w domu. Dobrze jest zatem wstawić pralko-suszarkę, zmywarkę, a nawet ekspres do kawy. Początkowa inwestycja z czasem się zwróci. Taki apartament można wynajmować drożej, a i tak z pewnością będzie cieszył się sporym zainteresowaniem.