Czy apartament nad morzem może stracić na wartości?

Zakup nieruchomości w tak atrakcyjnej lokalizacji, jak wybrzeże Bałtyku, to zazwyczaj decyzja związana z ulokowaniem sporej sumy pieniędzy. Taka transakcja ma nieco inny charakter niż zakup mieszkania czy domu z myślą o tym, aby w nich żyć na co dzień. Jest to przede wszystkim inwestycja, w której kupujący liczy na spory zysk. Jednak czy rosnące zainteresowanie kupnem apartamentów nad morzem z czasem spowoduje, że ich ceny przestaną być tak atrakcyjne?

Ryzyko związane z inwestycją w nieruchomości

Kupno gruntu czy lokalu jest od lat uznawane za najbezpieczniejszy sposób ulokowania tracącej na wartości gotówki. Rzeczywiście, spadki cen są tylko okresowymi wahaniami. Patrząc na wykresy, obrazujące okres kilkunastu lat, można śmiało powiedzieć, że cena za metr stale rośnie. Ta sytuacja ma związek głównie z niedoborem mieszkań. Mimo wielu powstających budynków rynek nadal jest chłonny, a popyt na nieruchomości nie maleje.

Ten scenariusz wydaje się aż nazbyt optymistyczny. Najwyższe ceny mieszkań i domów są w dużych aglomeracjach. Jednak miasta rozwijają się w różny sposób. Powstają nowe, atrakcyjne osiedla. Za to starsze z biegiem czasu nie cieszą się już takim zainteresowaniem. Dobrym przykładem może być budownictwo z lat 90. Jeszcze do niedawna cena takich nieruchomości nieustannie szybowała w górę. Aktualnie sytuacja jest już dużo bardziej stabilna, a właściciele chcący je sprzedać nie mogą już liczyć na imponujący zysk.

Wyjątkiem, który wymyka się tym ogólnopolskim trendom, są nieruchomości położone w miejscowościach nad Bałtykiem. Sprzedaż apartamentów nad morzem, znana w innych krajach od dawna, jest w Polsce pewną nowością. Mimo że powstaje sporo takich inwestycji, to upłynie jeszcze dużo czasu, zanim spadnie zainteresowanie nimi. Automatycznie można wysnuć wniosek, że zakup mieszkania nad morzem to pewność, że nie straci ono na wartości.

Czynniki wpływające na stale rosnącą wartość apartamentu

Atrakcyjne lokalizacje nad morzem to przede wszystkim największe kurorty oraz mniejsze miasteczka usytuowane w ich pobliżu. Osoby, które decydują się na kupno mieszkania w większym kompleksie, liczą nie tylko na bliskość plaży, ale też na możliwość korzystania z wielu udogodnień. Ważna jest dostępność ścieżek rowerowych, miejsc do uprawiania sportów wodnych czy do bezpiecznego spędzania czasu z małymi dziećmi.

Tak usytuowane mieszkania są atrakcyjne zarówno dla osób, które chcą regularnie spędzać tu czas, jak i tych, którzy poszukują możliwości wynajmu na weekend lub okres wakacji. Te czynniki wpływają na to, że ceny apartamentów nad morzem zawsze będą wysokie. Ilość miejsca wzdłuż linii brzegowej jest ograniczona. Te nieruchomości, które powstają w najciekawszych punktach, zawsze będą wycenianie wysoko. Dlatego planując taką inwestycję, warto zwracać uwagę na położenie obiektu.

Kompleks Rogowo Pearl to nowoczesne apartamentowce położone na mierzei rozciągającej się między Bałtykiem a jeziorem Resko. Atrakcyjność obiektu wynika też z tego, że z jednej strony jest tu bardzo spokojnie, z drugiej zaś blisko do Kołobrzegu. Tego typu inwestycja jest dla kupujących szansą na spory zysk. Już w kilka miesięcy od podpisania umowy można liczyć na to, że jej wartość wzrośnie przynajmniej o kilka procent. Po kilkunastu latach będzie to z pewnością pokaźna stopa zwrotu.

Czy niska cena zakupu powinna budzić obawy?

Co jakiś czas na portalach ogłoszeniowych z nieruchomościami pojawiają się okazyjne oferty. Kuszą tym, że mimo dogodnej lokalizacji blisko linii brzegowej Bałtyku mają atrakcyjną cenę. Czy warto zainteresować się takimi propozycjami? Oczywiście może się okazać, że ktoś chce szybko sprzedać mieszkanie i niższą ceną zachęca kupujących. Jednak są to wyjątkowe sytuacje.

Standardowo ceny apartamentów nad morzem zawsze są dosyć wysokie. Ogłoszenia z dużo niższą kwotą za metr niż aktualna cena rynkowa powinny wzbudzać czujność. Dlatego takie oferty wymagają wyjątkowo wnikliwej weryfikacji. Może się okazać, że położenie nie jest tak atrakcyjne, jak początkowo wyglądało. Często w pobliżu apartamentowców powstają hotele lub kompleksy nastawione na obsługę wielu turystów. Powoduje to wzmożony ruch i to, że pobliskie plaże stają się zatłoczone. 

Problemem może też być standard wykończenia takiego mieszkania. Niska jakość wykorzystanych materiałów lub brak najważniejszych sprzętów powodują konieczność wykonania dodatkowych prac remontowych. Tym sposobem początkowo bardzo niska cena apartamentu finalnie zbliża się do tych powszechnie oferowanych.

Inwestycja w apartament nad morzem nadal jest jedną z najlepszych decyzji, jakie można podjąć, aby zabezpieczyć swoje finanse. Jednak, żeby dobrze ulokować kapitał, trzeba pamiętać o tym, że nie każde mieszkanie nad Bałtykiem gwarantuje taki sam zysk.